Wystrój

Urządzanie mieszkania – tych błędów się wystrzegaj

Written by admin

Nie bez przyczyny mówi się, że pierwsze mieszkanie urządza się dla wroga, drugie dla przyjaciela, a dopiero trzecie dla samego siebie. Jest w tym powiedzeniu trochę prawdy, ponieważ zaplanowanie wystroju domu, gdy nie posiada się w tym doświadczenia, może skończyć się tym, że za pierwszym razem nie wszystko wyjdzie idealnie i zgodnie z planem.

Do tak dużego przedsięwzięcia, jakim jest urządzenie mieszkania, warto przygotować się wcześniej – m.in. przeczytać nasz kolejny artykuł, w którym wypisaliśmy błędy, jakich warto się wystrzegać. Podstawą każdego mieszkania powinno być myślenie o jego funkcjonalności i użyteczności. Ma to być miejsce, w którym będziemy się dobrze czuli, a przestrzeń będzie ergonomiczna i wygodna w użytkowaniu. Polecamy wystrzegać się poniższych błędów, a przebywanie w wyremontowanej przestrzeni będzie przyjemnością. Często spotykanymi pomyłkami przy urządzaniu wnętrz są:

Niezwracanie uwagi na plan mieszkania

Plan funkcjonalny każdego budynku to podstawa, od której powinno zacząć się myślenie o urządzeniu mieszkania, zwłaszcza jeżeli jego metraż nie jest bardzo duży. Generalny remont to dobry moment na zastanowienie się, czy aktualny rozkład i przeznaczenie pomieszczeń jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Przy planowaniu rozkładu pomieszczeń warto wszystko dokładnie pomierzyć i mieć pewność, że wymyślone przez nas pomysły są możliwe do zrealizowania.

Oszczędzanie na jakości materiałów

Decydując się na remont, trzeba liczyć się z tym, że prawdopodobnie koszty będą wysokie. Z założenia mieszkania urządza się po to, aby korzystać z niego i cieszyć się nim przez parę lub nawet paręnaście dobrych lat. Dlatego też warto postawić na materiały, które wytrzymają próbę czasu i nawet po dłuższym okresie będą dobrze się prezentowały.

Zbyt oszczędne oświetlenie

W jasnych i dobrze oświetlonych pomieszczeniach przebywa się przyjemniej i jest to też korzystne dla zdrowia, np. dla naszego wzroku. Dobrym pomysłem jest więc zadbanie o dobre doświetlenie pomieszczeń, zwłaszcza jeżeli mieszkanie ma północną orientację i nie dociera do niego zbyt dużo dziennego światła. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu można również stworzyć podział na strefy oraz nadać ciepłego klimatu.

Brak zaplanowania miejsca do przechowywania

To częsty błąd, który pojawia się przy pierwszej próbie urządzenia mieszkania. Polega on na niedoszacowaniu potrzeb posiadania szafek i zamykanych półek, które służą do przechowywania różnych rzeczy. Nawet będąc minimalistą, z założenia warto zadbać o kwestię posiadania wystarczającej liczby szaf. Dzięki temu można panować nad porządkiem i schować rzeczy, które nie dodają uroku żadnemu pomieszczeniu.

Ślepe podążanie za trendami i brak spójności w aranżacji

Dobrym pomysłem jest zaznajomienie się z trendami panującymi w urządzaniu wnętrz, jednak niekoniecznie warto ślepo za nimi podążać, zwłaszcza jeżeli do pewnych pomysłów nie jesteśmy przekonani. Najważniejsze jest, żeby w danym pomieszczeniu dobrze się czuć, a mnogość użytych trendów i brak spójności dodatków i kolorów może to skutecznie utrudnić.

About the author

admin