Wykończenie Wystrój

Spiżarnia – dlaczego się przydaje i czy warto uwzględnić ją w projekcie domu?

Written by admin

Spiżarnia na domowe zapasy kojarzona jest w dużej mierze z domami naszych dziadków, gdzie półki dosłownie uginają się pod ciężarem słoików z przeróżnymi przetworami.

Na tego typu rozwiązanie coraz chętniej stawiają obecnie także młodzi ludzie, którzy rozpoczynają przygodę z budową wymarzonego domu. Zmienia się również podejście do pojawienia się spiżarni w przestrzeni mieszkalnej. Brana jest pod uwagę nie tylko jej funkcjonalność, ale także aspekty techniczne oraz aranżacyjne. Jakie są zalety posiadania spiżarni i czy jest to must have w każdym domu? Podpowiadamy.

Spiżarnia w domu – dla kogo?

Odpowiedź na to pytanie jest o tyle prosta, że można ją zawrzeć w jednym krótkim zdaniu: dla każdego. Można jedynie zastanawiać się nad jej rozmiarami, biorąc pod uwagę nasze indywidualne potrzeby. Spiżarnia to idealne miejsce na dodatkową przestrzeń do przechowywania żywności, co szczególnie przydaje się wówczas, kiedy dom zamieszkuje kilkuosobowa rodzina.

Spiżarnia, to idealne miejsce do przechowywania zarówno przetworów, z czym wiele osób ją kojarzy, ale rzecz jasna nie tylko. Można do niej wprowadzić mnóstwo innych produktów, a wśród nich np. mąkę, mleko, cukier, makarony, ryże, kasze, konserwy, wina, gotowe dania, napoje i wiele innych, a także urządzenia małego AGD. Ale na tym jej potencjał się nie kończy.

Spiżarnia w domu jednorodzinnym – główne zalety

Wśród najważniejszych zalet posiadania spiżarni w domu warto wymienić:

Oszczędności w domowym budżecie

Inwestowanie w produkty w większych ilościach znacznie minimalizuje potrzebę częstego odwiedzania sklepów. Jak wiadomo, wizyty te nierzadko kończą się kupowaniem zupełnie niepotrzebnych rzeczy. Nie bez znaczenia pozostaje także możliwość kupowania towarów w większych ilościach, np. kiedy objęte są promocją.

Możliwość inwestycji w mniejszą ilość szafek

To szczególnie ważne przy ograniczonych środkach na wyposażenie kuchni. Spiżarnia, to zdecydowanie tańsza inwestycja niż szafki kuchenne. Jej obecność przyda się także wtedy, kiedy musimy urządzić kuchnię w pomieszczeniu o małym metrażu, albo też wówczas, gdy zależy nam na zachowaniu aranżacyjnego minimalizmu.

Spiżarnia to bardzo dobry sposób na utrzymanie porządku w kuchni.

Pomieszczenie do przechowywania może zostać wykorzystane nie tylko do gromadzenia zapasów.

Czy warto uwzględniać spiżarnię w projekcie domu?

Jeśli jesteśmy pewni tego, że spiżarnia znajdzie swoje miejsce w przestrzeni naszego domu, to uwzględnienie jej pojawienia się w projekcie jest bardzo dobrą decyzją. Jej lokalizacja powinna być bowiem bardzo dobrze przemyślana. Nie chodzi w tym jedynie o funkcjonalność, ale także o kwestie związane m.in. z odpowiednią wentylacją czy też utrzymaniem optymalnej temperatury.

Spiżarnia w kuchni czy w osobnym pomieszczeniu?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Chodzi po prostu o nasze indywidualne potrzeby oraz preferencje. Kuchenna spiżarnia jest niewątpliwie funkcjonalna i sprawdzi się nawet w przypadku niewielkich mieszkań. To zagospodarowanie kuchennej przestrzeni bez konieczności inwestowania w dużą ilość szafek. Ogromną zaletą jest także fakt, że większość rzeczy mamy po prostu pod ręką, co jest istotne zarówno uwzględniając małe, jak i duże metraże.

Z kolei wśród zalet spiżarni w osobnym pomieszczeniu można wymienić przede wszystkim funkcjonalność tego rozwiązania.

Po pierwsze – zyskujemy w kuchni więcej przestrzeni, a po drugie, nie ma takiej konieczności, aby przechowywać w kuchni wszystkie produkty, które mamy na przykład w nadwyżce, albo nie stosujemy ich na co dzień.

W takiej spiżarni z powodzeniem mogą znaleźć się także różnego rodzaju urządzenia małego AGD, które zabierają miejsce robocze. Nie musimy się ograniczać do posiadania ich w małych ilościach, szczególnie, jeśli lubimy tego typu pomoc kuchenną.

Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia estetyki. Im mniej zagracona kuchnia, tym lepiej, szczególnie wtedy, kiedy mamy ją urządzoną np. w stylu skandynawskim, gdzie króluje minimalizm.

Temperatura i wentylacja w spiżarni

Domowa spiżarnia to przestrzeń dedykowana głównie przechowywaniu produktów spożywczych, stąd też istotne jest wygospodarowanie takiej przestrzeni, która pozwoli na możliwie jak najdłuższe zachowanie świeżości.

Bardzo ważną rolę w tej kwestii pełni temperatura, która powinna utrzymywać się na stałym poziomie. Najbardziej optymalny jest przedział 15-16° C.

Koniecznie zadbajmy także o odpowiednią wilgotność. Aby spiżarnia spełniała swoją rolę, ta nie powinna przekraczać 55-65%.

Nie zapominajmy o dobrej wentylacji. Warto rozważyć oddzielny kanał wentylacyjny. Bardzo ważną rolę odgrywa także odpowiednio dobrany nawiewnik.

Kolejna ważna kwestia, to obecność okien. Wskazany jest ich brak,  z uwagi na to, że dostęp do naturalnego światła będzie powodował wahania temperatury, co wpłynie na przydatność produktów do spożycia. Istotne jest także to, że brak okien, to automatycznie dodatkowa/większa przestrzeń do przechowywania.

Urządzenie spiżarni, a zagospodarowanie przestrzeni

Pamiętajmy, że najważniejsza w spiżarni jest funkcjonalność. W jej projekcie uwzględnijmy więc maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Bardzo ważne jest także to, aby można było zrobić w niej porządki w szybki sposób. Zachowanie czystości w miejscu takim, jak spiżarnia odgrywa bardzo ważną rolę, w końcu mamy do czynienia z żywnością.

Wśród najbardziej popularnych rozwiązań aranżacyjnych w domowej spiżarni jest wyłożenie jej płytkami ceramicznymi albo gresem. Bardzo dobrze sprawdzi się także lateksowa farba. Rozwiązania te wpisują się w konwencję funkcjonalności, a ponadto są łatwe w utrzymaniu czystości.

A co z wyposażeniem spiżarni? Oczywiście najważniejszym elementem są odpowiednio dobrane półki oraz regały. Muszą nie tylko zapewniać odpowiednią ilość miejsca do przechowywania, ale przede wszystkim być stabilne i wytrzymałe na obciążenie. Można także pomyśleć o kilku szufladach. Przydadzą się również rurki, jeśli planujemy powiesić np. zioła czy wędzonki. Obowiązkowe są również pojemniki i pudełka na inne, drobn produkty.

Urządzenie domowej spiżarni jest sporym wyzwaniem, ale nie musi oznaczać przysłowiowej drogi przez mękę, jeśli odpowiednio je przemyślimy. Biorąc pod uwagę zarówno poziom wilgotności, temperaturę, wyposażenie oraz lokalizację, jesteśmy w stanie stworzyć przestrzeń, która bardzo ułatwi nam codzienne życie związane z organizacją w domu.

About the author

admin