Wystrój

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Written by admin

Zasadniczo prostym sposobem wyjaśnienia oczyszczaczy powietrza jest porównanie ich z odkurzaczami. Podobnie jak odkurzacz czyści podłogę lub dywan, oczyszczacz powietrza usuwa zanieczyszczenia powietrza ze środowiska wewnętrznego. Osiąga się to poprzez zasysanie powietrza, usuwanie zanieczyszczeń i zwracanie go do przestrzeni wewnętrznej.

Oczyszczacz powietrza składa się z wentylatora i filtra. Wentylator zasysa powietrze i wydmuchuje je nad filtrem, gdzie zanieczyszczenia są wychwytywane i zatrzymywane. Niektóre oczyszczacze powietrza są wyposażone w więcej niż jeden filtr. Istnieją również zaawansowane oczyszczacze powietrza, które wykorzystują najnowocześniejszą technologię, umożliwiając wydobycie, a nawet zniszczenie najmniejszych zanieczyszczeń. Te zaawansowane technologie obejmują generatory tlenu, jony elektryczne, reaktory fotochemiczne i absorbenty węgla. 

Filtr HEPA

Jeśli oczyszczacz powietrza jest zbudowany z filtrem HEPA, działa poprzez wciąganie powietrza do gęstego, tkanego filtra i zatrzymywanie cząstek wewnątrz, aby nie mogły unosić się z powrotem w powietrzu. Filtry HEPA są tak wydajne, że mogą wychwycić do 99,97% cząstek o wielkości do 0,3 mikrona. Jest to najlepsze dla osób cierpiących na astmę, ponieważ filtracja HEPA zatrzymuje mikroskopijne cząsteczki, które wywołują objawy.

Filtr z węglem aktywnym

Filtr z węglem aktywnym działa poprzez zatrzymywanie cząsteczek, które wytwarzają zapachy w domu. Filtr ten usuwa również zanieczyszczenia gazowe i chemikalia znane jako lotne związki organiczne (LZO). Filtry z węglem aktywnym są jedynym rodzajem filtra powietrza, który może adsorbować opary chemiczne. Filtr HEPA nie może tego zrobić, ponieważ wychwytuje tylko cząstki stałe.

Światło UV

Ta technologia oczyszczania powietrza wykorzystuje nieśmiercionośną formę promieniowania, która jest emitowana przez światło wewnątrz urządzenia. Atakuje bakterie i wirusy, gdy przechodzą przez system. Światło UV działa poprzez rozbicie struktury molekularnej drobnoustrojów i patogenów, aby uczynić je nieszkodliwymi dla zdrowia. Żadna z innych technologii oczyszczania powietrza wymienionych na tej stronie nie może działać w ten sposób. To podsumowuje różne metody działania oczyszczaczy powietrza. Jak wspomniano powyżej, niektóre produkty zawierają jedną lub więcej z tych funkcji, aby usunąć szkodliwe cząstki z powietrza. W zależności od tego, jak chcesz, aby produkt działał, określi, których opcji powinieneś szukać w urządzeniu.

Kto powinien korzystać z  oczyszczaczy powietrza?

Istnieją pewne oznaki, które mogą wskazywać, że możesz potrzebować oczyszczacza powietrza, aby pomóc je rozwiązać. Objawy alergii w postaci zatkanego nosa, swędzących oczu i bólów głowy mogą być czymś więcej niż tylko niedogodnością. Mogą być oznaką, że w twoim salonie znajduje się zbyt dużo pyłków lub zarodników pleśni. Jeśli masz astmę, twój dom może nie mieć dobrego krążenia powietrza i może będziesz potrzebować w tym zakresie pomocy. Jeśli chodzisz po domu i widzisz kurz wszędzie, bez względu na to, jak często sprzątasz, może to być związane z powietrzem znajdującym się w danym pomieszczeniu. Wreszcie, jeśli twoja przestrzeń zaczyna brzydko pachnieć,  być może nadszedł czas, aby zdecydować się na oczyszczacz powietrza, który pomoże cyrkulować powietrze. Niektóre zanieczyszczenia znajdują się na powierzchniach wewnętrznych, takich jak meble, pościel, wykładziny i ściany. W takim przypadku oczyszczacz powietrza nie może usunąć zanieczyszczeń z tych powierzchni, aby usunąć je z pomieszczenia. Oczyszczacze powietrza działają najlepiej, aby usunąć zanieczyszczenia, które unoszą się w powietrzu.

About the author

admin