Wystrój

Skuteczna walka z kurzem w domu.

Written by admin

Kurz, co to właściwie jest ?

Każdy kto, to choć raz w życiu sprzątał w mieszkaniu wie, że kurz jest trudnym przeciwnikiem, ale warto podjąć z nim walkę. Kurz jest wszechobecny i nieustannie wraca. Często mimo sprzątania mieszkania mamy wrażenie, że jest w najciemniejszych zakamarkach. Jednak nie wszyscy wiedzą, co to jest kurz. W jego składzie możemy znaleźć m.in. piasek, pyłki, tzw. kłaczki z ubrań, martwy naskórek, a nawet części owadów. Ze względu na swój skład kurz jest źródłem drobnoustrojów i roztoczy. Jest szczególnie upierdliwy dla alergików, ale duże ilości powodują, że również „zdrowe” osoby odczuwają dolegliwości m.in. kichanie, suchy kaszel.   

Proste zasady sprzątania

W skutecznej walce z kurzem trzeba kierować się prostymi zasadami. Przede wszystkim ścieranie kurzu należy zacząć od samej góry. W przeciwnym razie wycierany kurz będzie ponownie osiadał na czystych powierzchniach. Ścieranie zaczynamy od kaloryferów oraz książek najwyżej ustawionych na naszych półkach. Do czyszczenia kaloryferów warto wykorzystać specjalnie szczotki, aby usunąć nawet najgłębiej ukryty kurz. Z kolei do mebli tapicerowanych, które często są elementem wyposażenia mieszkań warto stosować specjalną końcówkę do odkurzacza lub użyć stosownego płynu.

Największym skupiskiem kurzu w mieszkaniach jest dywan. Obecnie wiele osób rezygnuje z niego ze względu na kurz, ale także z wygody. Jeżeli decydujemy się na dywan, to warto pamiętać o częstym odkurzaniu lub trzepaniu na powietrzu.

Kurz gromadzi się również na lustrach, dlatego profilaktycznie należy zadbać o to wcześniej poprzez przetarcie powierzchni gliceryną, pianką do golenia lub płynem do płukania ust.

Wszystkie te porady dotyczą mieszkania, które jest już urządzone. Jednak o walce z nieproszonym kurzem można pomyśleć już na etapie projektowania i urządzania. Zasadą jaką powinniśmy się kierować jest unikanie otwartych szafek i regałów. Dobrym pomysłem jest zabudowa po sufit i wykorzystanie m.in. szkła w zakrytych półkach.

Ochrona przed kurzem

Jeżeli jesteśmy nastawieni na ochronę przed kurzem, to warto również pomyśleć o zakupie odkurzacza parowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych odkurzaczy wszelkie zanieczyszczenia w tym kurz zostają we wnętrzu. Należy zastanowić  się nad zakupem oczyszczacza i nawilżacza powierza, które poprawiają jakość powietrza w domu.

Nie trzeba od razu decydować się na zakup sprzętu, ale zacząć od prostszych rozwiązań np. regularnie wietrzyć mieszkanie dzięki czemu  następuje wymiana powietrza w pomieszczeniu.

Czym sprzątamy ?

W sprzątaniu istotne jest również nie tylko co sprzątamy, ale także czym.  Wiele osób używa jednorazowych ręczników, ale ze względów ekologicznych nie jest to dobry pomysł. Lepszym rozwiązaniem są ściereczki, ale pod warunkiem, że są regularnie prane. Można korzystać ze sprayu antystatycznego, który czyści meble z kurzu oraz wchłania brud.

Jednak zanim zaczniemy ścieranie kurzu należałoby zwilżyć powierzchnię wodą np.  spryskiwaczem do roślin. W trakcie sprzątania kurz nie będzie się unosił w powietrzu,  co umożliwi nam dokładne jego usunięcie.

Pewnie niektórych to zdziwi, ale również sprzęty AGD, a właściwie ich zabrudzone filtry, które wypuszczają do powietrza zanieczyszczenia, to źródło kurzu. Dlatego też ze względu na powietrze w domu, ale także sprawne działanie sprzętu należy regularnie wymieniać filtry.

Sprzątanie, a już walka z kurzem jest dla wielu osób najbardziej znienawidzoną czynnością w gospodarstwie domowym. Jednak dzięki wprowadzeniu kilku prostych zasad sprzątanie może okazać się łatwiejsze.

About the author

admin