Wystrój

Kupujemy łóżko do sypialni.

Written by admin


Aranżacja sypialni wymaga przemyślanych działań oraz zakupu dokładnie takiego wyposażenia, jakie chcemy oraz jakie stworzy najbardziej odpowiedni klimat do odpoczynku. Centralnym punktem każdej sypialni jest oczywiście łóżko. Jakie powinno być? Przede wszystkim wygodne. Warto pamiętać, że to właśnie od tego wyposażenia w dużej mierze zależy to, jak będziemy funkcjonować w ciągu dnia.

Dla wielu osób sypialnia to centralne pomieszczenie w domu i mieszkaniu. Zdecydowanie najważniejsze, gdyż pozwala na oddech, odpoczynek, oderwanie się od problemów, szarej codzienności. W sypialni mamy szansę na to, aby komfortowo nabrać sił, zregenerować organizm, przemyśleć bieżące kwestie.

To wszystko oczywiście osiągniemy, planując aranżację oraz trzymając się postanowień, jakie sobie założyliśmy. Dodatkowo bardzo dobrym rozwiązaniem jest po prostu inwestycja dokładnie w takie wyposażenie, które z jednej strony będzie estetyczne, z drugiej trwałe oraz funkcjonalne.

Dlaczego jakość łóżka wpływ na jakość odpoczynku?

Trudno przejść obok aranżacji sypialni oraz nie kupić odpowiedniego łóżka. Co oznacza wygodne łóżko? Choć zapewne dla każdego kwestia wygody będzie sprawą dość indywidualną, to rozważając różne kwestie, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na stabilność ramy łóżka, jakość stelaża oraz wygodę materaca. Te 3 kwestie mają podstawowy wpływ na to, jakim komfortem będziemy się cieszyć.

Od tego, jakie łóżko kupimy, będzie zależeć to, jak komfortowo będziemy spać. Od tego, jak komfortowo będziemy spać zależy to, jak się wyśpimy. Od tego, jak się wyśpimy zależy to, jak będziemy funkcjonować na następny dzień, w jakiej będziemy kondycji, jakim nastrojem będziemy dysponować. Zdrowy i regularny sen to absolutna podstawa normalnego funkcjonowania – fizycznego i psychicznego.

Zdrowy sen:

– napawa optymizmem,
– zapewnia energię do nauki, pracy, zabawy,
– zapewnia logiczne myślenie,
– wpływa na koncentrację i efektywność,
– reguluje procesy życiowe.

Nie bez znaczenia oczywiście będzie wpływ snu na nasz organizm. Dobry materac zapewni maksymalny komfort dla ciała. Nie będziemy również skarżyć się na dolegliwości bólowe.

Odpowiedniej jakości rama

Na rynku są łóżka drewniane, metalowe, tapicerowane, kontynentalne. Tylko od nas zależy to, jaki model wybierzemy. Niezależnie od wyglądu oraz rodzaju łóżka, rama musi być odpowiedniej jakości, wykonana w taki sposób, aby zachować stabilność konstrukcji, odpowiednio przenosić ciężar, odpowiednio podtrzymywać stelaż łóżka, a także materac wraz z osobami śpiącymi.

Do wykonania łóżka powinno się wykorzystać sezonowane drewno, dobrej jakości stal. Niedopuszczalne jest, aby konstrukcja kiwała się na boki, trzeszczała, uginała pod ciężarem śpiącego.

Stelaż

Na rynku dostępne są stelaże wykonane z listewek, posiadające jednocześnie możliwość regulacji, stelaże wykonane z desek drewnianych lub stelaże metalowe. Warto zwracać uwagę na jakość wykonania, gdyż to właśnie rolą stelaża jest odpowiednie podtrzymanie materaca. Stelaż powinien być wykonany dokładnie w taki sposób, aby nie pękał, nie wyginał się, nie trzeszczał. Na łóżku bardzo często mogą przebywać dwie osoby dorosłe, a także dzieci.

Materac

Wybór materaca to absolutnie kluczowa kwestia. To właśnie on decyduje o tym, jak dobrze będziemy spali. Zbyt twardy spowoduje bóle mięśniowe, szczególnie dotkliwe rano, zbyt miękki spowoduje uczucie „zapadania się”, czego efektem będą bóle kręgosłupa oraz szyi.

Materac powinien posiadać taką twardość, która będzie odpowiadać wszystkim osobom śpiącym. Na rynku dostępne są produkty na bazie mixu – jedna połowa materaca miękka (np. dla kobiety), druga twarda (dla mężczyzny).

Dobry materac:

– będzie równomiernie podpierał ciało, na całej jego długości,
– zapobiegnie wyginaniu się kręgosłupa,
– zapobiegnie powstawaniu napięcia w okolicach szyi,
– zapewni odpowiednią wentylację, sprawne odprowadzanie potu,
– będzie prosty w utrzymaniu czystości,
– oczywiście będzie dopasowany do rozmiarów łóżka,
– będzie posiadał właściwości antybakteryjne, będzie hipoalergiczny.

Zdecydowanie najlepszym wyjściem jest przetestowanie materaca bezpośrednio w sklepie. W okresie pandemii często jest to utrudnione, niemniej jednak warto szukać sklepów, które pozwalają na test, a także zapewniają możliwość zwrotu, np. do 30-stu dni.

Estetyka

Trudno o niej nie wspomnieć. Niezależnie od materiału wykonania łóżko powinno być po prostu estetyczne i nam się podobać. Trzeba zwracać uwagę na wykonanie ramy, estetykę stelaża, brak widoczności łączeń, jakość tapicerki, dodatków (np. kryształów, stalowych czy drewnianych wstawek). Niektóre łóżka posiadają wbudowane oświetlenie LED – to doskonała opcja dla tych, którzy chcąc oszczędzić miejsce nie preferują montażu np. lampek nocnych.

Im większa estetyka łóżka, tym większe nasze zadowolenie.

About the author

admin