Budowa Wykończenie

Izolacja akustyczna domu – o czym warto pamiętać?

Written by admin

Izolację domu jednorodzinnego najczęściej kojarzymy z odpowiednimi parametrami cieplnymi budynku, ale warto wskazać izolacja dotyczy także akustyki.

Właściwa izolacyjność akustyczna domu jednorodzinnego często jest pomijana na etapie budowy. To jednak dość powszechny błąd, który może zemścić się już po przeprowadzce. Dom bez właściwej izolacji nie będzie zapewniał optymalnej ciszy, zwłaszcza wtedy, gdy znajduje się w pobliżu ruchliwej drogi, fabryki czy niedaleko lotniska.

Jak zmniejszyć hałas w domu?

Kluczowe dla uzyskania odpowiednich parametrów izolacji akustycznej domu jednorodzinnego jest wykorzystanie odpowiednich materiałów izolacyjnych na ściany zewnętrzne i nośne budynku.

Najlepsze parametry akustyczne posiadają ściany trójwarstwowe z pustką powietrzną oraz z grubą warstwą elewacyjną. Gdy zastosowanie takich ścian nie jest możliwe, warto zwrócić szczególną uwagę na parametry izolacyjności akustycznej stosowanych materiałów, które podawane są przez producentów.

Nie bez znaczenia są także odpowiednie drzwi oraz okna. Te przegrody także mogą nasilać hałas w domu, dlatego przy ich doborze warto także popatrzeć, jaka jest ich izolacyjność akustyczna. W miarę możliwości zaleca się również ograniczenie liczby okien i drzwi na tej elewacji, od której dochodzą hałasy.

Dla jeszcze większego komfortu można izolować również ściany wewnętrzne w budynkach. Zlecane jest to przede wszystkim w tych pomieszczeniach, w których nadmierny hałas może być szczególnie uciążliwy, na przykład w sypialni czy w pokoju dzieci.

About the author

admin