Budowa

Dom na małą działkę – jaki będzie najlepszy?

Written by admin

Do budowy domu jednorodzinnego nie potrzebujemy bardzo dużej działki. Dzisiaj swoje marzenia o posiadaniu lokum można spełnić również na dość małej przestrzeni. Jak dobrać wtedy odpowiedni projekt architektoniczny?

Nie każdy potrzebuje sporego domu jednorodzinnego. Obecnie dominują domy o mniejszych metrażach, doskonałe dla jednej rodziny. W przeszłość odchodzi budownictwo wielopokoleniowe, gdy w jednym domu mieszkali dziadkowie, rodzice i wnuki.

Jednak nawet mały dom musi spełniać określone wymogi. O czym powinniśmy pamiętać wtedy, gdy chcemy do zrealizować?

Położenie domu względem granicy działek

Przede wszystkim przy doborze odpowiedniego projektu domu należy pamiętać o tym, aby zmieścił się on na działce oraz aby zachował odpowiednią odległość względem jej granic.

Zgodni z przepisami, ściany z oknami i drzwiami powinny znajdować się co najmniej 4 metry od granicy działki, natomiast bez okien i drzwi – 3 metry.

Elementy takie jak balkony, daszki nad wejściem, schody zewnętrzne czy tarasy powinny być położone minimum 1,5 metra od granicy działki.

Istnieje jednak możliwość położenia budynku na odległość mniejszą niż 3 metry – na odległości 1,5 metra lub przy granicy działki, ale tylko wtedy, gdy zakłada to Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego albo warunki zabudowy, gdy plan ten nie jest dostępny.

Projekty domów na małe działki dostępne także jako gotowe

Aktualnie projekty architektoniczne domów na małe działki można zamówić nie tylko w biurze architektonicznym, ale również jako gotowe.

Gotowe projekty domów nawet na małe działki zakupimy także całkowicie przez Internet.

About the author

admin