Najpopularniejszą technologią budowlaną w Polsce jest technologia murowana. Domy murowane uznawane są za solidniejsze, trwalsze, bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. Obecnie można budować je w trzech różnych wariantach – ze ścianami jednowarstwowymi, dwuwarstwowymi alb trójwarstwowymi. Co wybrać?
Ściany jednowarstwowe
Są wznoszone z jednego rodzaju materiału, na przykład z bloczków z betonu komórkowego czy z pustaków ceramicznych. Grubość takiej ściany to średnio od 36 do 44 cm. Ściany te mają mały ciężar i są szybkie w realizacji, ale nie zapewniają maksymalnej izolacyjności termicznej.
Ściany dwuwarstwowe
Ściany tego rodzaju składają się z dwóch warstw, a mianowicie warstwy nożnej wykonanej z betonu komórkowego, ceramiki, silikatów czy keramzytobetonu oraz z warstwy dociepleniowej. Ich grubość to na ogół około 30-45 cm. Są cieplejsze od ścian jednowarstwowych.
Ściany trójwarstwowe
Zbudowane z trzech warstw, a mianowicie z warstwy konstrukcyjnej, ocieplenia oraz z warstwy murowanej, na przykład z cegieł, które nie wymagają już tynkowania. Ściany te mają grubość około 50-55 cm. Są najbardziej czasochłonne w wykonaniu, ale są także bardzo ciepłe i pozwalają na nadanie budynkowi estetycznego wyglądu.
Obecnie najczęściej projekty budowalne zakładają wykonanie ścian dwuwarstwowych, które łączą w sobie odpowiedni poziom termoizolacji, a także są dość szybkie i łatwe w wykonaniu. Gdy jednak inwestor ma inne oczekiwania i wymagania, dom może być także wybudowany ze ścianami jednowarstwowymi albo trójwarstwowymi.