Remont Wykończenie

Dom z garażem w bryle budynku czy osobno?

Written by admin

Wybudowanie domu jednorodzinnego wymaga podjęcia wielu ważnych decyzji. Jedną z nich jest ta dotycząca garażu – czy lepiej, aby znajdował się w bryle budynku, czy też osobno?

Komfort, funkcjonalność, koszty eksploatacji domu jednorodzinnego – o tym wszystkim decydujemy już na etapie wyboru odpowiedniego projektu architektonicznego. Właśnie dlatego nie należy podejmować wtedy pochopnych decyzji.

Jako że zdecydowana większość z osób zamierzających wybudować własny dom jednorodzinny posiada samochody, przy doborze projektu pojawia się także kwestia garażu. Gdzie powinien się znajdować?

Garaż w bryle budynku

Pierwsza opcja to garaż znajdujący się w bryle budynku. W tym przypadku budowany jest wraz z domem i najczęściej umieszczany jest na jego parterze, chociaż można wznieść go również w piwnicy, gdy budynek ma ją mieć.

Garaż w bryle budynku jest komfortowym rozwiązaniem – pozwala na łatwe przejście do domu, jest również odpowiednio ogrzany, co ma duże znaczenie zimą. Plusem jest również oszczędność przestrzeni na działce, dlatego to dobry wybór dla osób dysponujących mniejszymi przestrzeniami. Co ważne, wybudowanie garażu murowanego w bryle budynku jest związane z niższymi kosztami niż garażu wolnostojącego.

Garaż wolnostojący

Jest droższy w realizacji od garażu w bryle budynku, ale jeśli chcemy wybudować tylko wiatę albo garaż stalowy, wtedy koszty będą niższe.

Garaż wolnostojący najlepiej sprawdzi się na większych działkach, gdzie do dyspozycji mamy więcej przestrzeni na jego ustawienie. Wówczas garaż może być również połączony z większym pomieszczeniem gospodarczym, na przykład do przechowywania wyposażenia ogrodowego.

About the author

admin