Dom nie musi wykorzystywać dużej ilości energii cieplnej, aby zapewnić odpowiedni komfort mieszkańcom. Doskonałym przykładem są w tym przypadku budynki pasywne. Co warto wiedzieć na ich temat?
Domy pasywne cieszą się coraz większym zainteresowaniem na całym świecie, w tym także w Polsce. Technologia budownictwa pasywnego stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych technik budowlanych, ponieważ pozwala na zminimalizowanie zużycia energii cieplnej podczas eksploatacji budynku, a tym samym niesie ze sobą niższe koszty jego utrzymania.
Dom pasywny – co to jest?
Budownictwo pasywne bazuje na takich projektach i materiałach oraz wyposażeniu, które skupione jest na poprawie parametrów cieplnych budynku oraz na zmniejszeniu kosztów jego otrzymania pod kątem energii cieplnej.
Podczas gdy tradycyjny dom może wymagać energii cieplnej na poziomie 120 kWh/(m²·rok), dom pasywny ma wynik poniżej 15 kWh/(m²·rok).
Sama nazwa, czyli domy pasywne odnosi się do pasywnego wykorzystywania energii promieniowania słonecznego, czyli do korzystania z niego bez używania aktywnych rozwiązań instalacyjnych.
Cechy charakterystyczne budownictwa pasywnego:
- uproszczona bryła
- redukcja mostków cieplnych
- bardzo dobra izolacja termiczna
- ciepła stolarka okienna i drzwiowa
- odpowiednia lokalizacja na działce względem stron świata
- duże przeszklenia od strony południowej
- wentylacja z odzyskiem ciepła
Zatem budownictwo pasywne to korzystny wybór dla każdego, komu zależy na oszczędności pieniędzy, ale również środowiska naturalnego.