Wystrój

Zalety odkurzacza pionowego. Czy warto w taki zainwestować?

Written by admin

Odkurzacz pionowy wydaje się idealnym wyborem dla osób z dużym metrażem mieszkania.  Większość urządzeń jest bezprzewodowa, więc odchodzi problem kilkukrotnego przepinania wtyczki podczas jednego odkurzania. Dodatkowo są lekkie, dzięki czemu sprzątanie staje się o wiele mniej męczące. Jakie jeszcze zalety ma odkurzacz pionowy? Czy warto się na niego zdecydować?

Od kilku lat odkurzacze pionowe zyskują coraz większą popularność. Początkowo częstym zarzutem wobec nich był krótki czas pracy po naładowaniu. W związku z tym nadawały się jedynie do małych mieszkań. Obecnie wychodzą modele coraz lepszej jakości lub z możliwością korzystania w wersji z przewodem lub bez. Dlatego również osoby z dużymi apartamentami decydują się na odkurzacze pionowe. Czy tego typu odkurzacz sprawdzi się w twoim mieszkaniu?

Zalety odkurzacza pionowego

1.   Nie wymaga schylania 

Odkurzacz pionowy polecany jest osobom starszym lub po urazach kręgosłupa, ponieważ nie wymaga schylania się. Zarazem odkurzanie, jak i opróżnianie pojemnika na kurz i odpady, można wykonać na stojąco. Jeśli dodatkowo wybierzemy odkurzacz bezprzewodowy, nie będzie potrzeby schylania się podczas podłączania do prądu.

2.   Zajmuje niewiele miejsca

Odkurzacze pionowe są świetnym wyborem dla osób z niewielkimi mieszkaniami. Zazwyczaj zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż tradycyjne wersje. Bez problemu zmieścisz odkurzacz pionowy do szafy lub schowasz w kącie za zasłoną. Jeżeli posiadasz mały metraż, nie musisz się również martwić o częste ładowanie akumulatora.

3.   Nie wymaga kupowania worków

Większość odkurzaczy pionowych to modele bezworkowe. Posiadają pojemnik na kurz i odpady, który należy regularnie opróżniać. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie wygodniejsze i bardziej ekologiczne.

Zazwyczaj funkcja opróżniania pojemnika jest prosta i intuicyjna, jednak wymaga nieco wprawy. Zapewne minie trochę czasu, zanim uda ci się wykonać tę czynność bez brudzenia naokoło. Jednak przy wymianie worków w tradycyjnych odkurzaczach również zdarzają się podobne wypadki. Dodatkowo korzystanie z urządzenia jest niemożliwe, kiedy worka zabraknie lub ulegnie przepełnieniu.

4.   Występują w wersjach bezprzewodowych

O wiele łatwiej znaleźć pionowy odkurzacz w wersji bezprzewodowej niż tradycyjnej. Prawdopodobnie powodem jest założenie, że odkurzacze pionowe mają zajmować jak najmniej miejsca i zwiększać komfort odkurzania. Nikt z nas nie lubi sytuacji, kiedy kabel nie pozwala dosięgnąć ostatniego kąta w mieszkaniu. Z bezprzewodowym odkurzaczem pionowym dotrzesz do każdego miejsca wymagającego odkurzenia bez problemu.

Niestety, nie zawsze tego typu odkurzacze sprawdzają się przy dużym metrażu mieszkania. Wszystko zależy od pojemności akumulatora. Chcesz uniknąć problemu rozładowania się odkurzacza w środku sprzątania? Wybierz model z możliwością przypinania kabla w razie konieczności.

5.   Lekkość

Odkurzacze pionowe są zdecydowanie lżejsze, co dodatkowo podnosi komfort użytkowania. Podczas zakupu warto porównać parę modeli pod względem uchwytu i ciężkości. Urządzenia z akumulatorem przy nadgarstku mogą nadmiernie go obciążać i powodować ból przy długim odkurzaniu. Na wagę ma też wpływ wielkość zbiornika na kurz. Pamiętaj, że znaczny poziom napełnienia na pewno odczujesz podczas użytkowania. Oczywiście, możesz opróżniać pojemnik na tyle często, aby nie miało to wpływu na ciężar odkurzacza.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza pionowego?

Panuje przekonanie, że odkurzacze pionowe bezprzewodowe mają krótki czas działania. Rzeczywiście, parę lat temu trudno było znaleźć produkt, który pracowałby dłużej niż pół godziny. Obecnie jednak na rynku znajdziesz odkurzacze pionowe działające nawet 80 minut bez potrzeby ładowania w trakcie.

Wszystko zależy od pojemności akumulatora. Jeżeli posiadasz duże mieszkanie, wybierz odkurzacz o dużej mocy. Zazwyczaj w specyfikacji produktu znajdziesz informację, jaki jest maksymalny czas odkurzania przy pełnym naładowaniu. Warto również wybrać odkurzacz ze wskaźnikiem poziomu naładowania baterii.

Kolejną cechą wartą uwagi, jest wielkość zbiornika na kurz. Najtańsze odkurzacze pionowe mają bardzo małe pojemniki, które zapełniają się nawet po jednym odkurzeniu. Dopasuj wielkość pojemnika do metrażu swojego mieszkania, częstotliwości odkurzania i planowanej regularności jego opróżniania. Pamiętaj, że duży pojemnik po napełnieniu zwiększy całkowity ciężar odkurzacza.

Wiele odkurzaczy pionowych posiada również funkcję prania wykładzin lub tapicerki. Sprawdzi się ona zwłaszcza u osób, które posiadają zwierzęta lub małe dzieci. Nigdy nie wiadomo, kiedy kanapa czy dywan ulegnie zabrudzeniu w trakcie zabawy pociechy czy choroby pupila. Odkurzacz pionowy z funkcją prania umożliwi usunięcie plam, zanim zdążą wniknąć w głębsze warstwy tapicerki meblowej. Odkurzacz bezprzewodowy możesz również wykorzystać do prania i odkurzania foteli w samochodzie.

Odkurzacz pionowy powinien być przemyślanym zakupem, ponieważ nie w każdym mieszkaniu zdaje egzamin. Należy również uważnie przejrzeć opinie dotyczące różnych modeli i skonsultować się ze sprzedawcą odnośnie rzeczywistego czasu działania danego produktu. Będziesz mieć wtedy pewność, że kupujesz odkurzacz dopasowany do twoich wymagań.

About the author

admin