Wystrój

Fototapeta – kicz czy dobry pomysł?

Written by admin

Fototapety – jak wszystkie rozwiązania stosowane podczas urządzania wnętrz – przechodziły różne fazy popularności. Były czasy, gdy fototapeta stanowiła o guście mieszkańców i zadawała szyku mieszkaniu, był też okres, gdy popadła w niełaskę i kojarzyła się z kiczem. Wydaje się jednak, że obecnie dobrze dobrana do wnętrza fototapeta może być strzałem w dziesiątkę. Umiejętnie dopasowana, zachwyci mieszkańców oraz ich gości. W dzisiejszych czasach mamy tak duży wybór wzorów, że niemal każdy może znaleźć coś dla siebie. To jak to w końcu jest – hit czy kit, klasa czy tandeta?

Kilka słów o fototapecie

Fototapeta to nic innego, jak dowolne zdjęcie lub grafika wydrukowana za pomocą plotera, czyli specjalnej maszyny drukarskiej, która może nanosić na materiał różnorodne obrazy, grawerować powierzchnie, wycinać je – i tak dalej, i tak dalej. Materiał kupuje się w kawałkach nazywanych brytami. Liczba pomysłów na wzory i obrazy wykorzystywane przy drukowaniu fototapet kończy się tam, gdzie kończy się kreatywność firmy produkującej ten materiał lub klienta… czyli jest właściwie nieograniczona, chyba że wyobraźnią. Całkiem sporo możliwości mamy także w kwestii rodzajów fototapet.

Jakie rodzaje fototapet są dostępne na rynku?

Wybór jest naprawdę spory, a każdy rodzaj ma swoje wady i zalety. Każdy z nas znajdzie coś dla siebie, dobierając rodzaj fototapety po kątem różnych parametrów, takich jak cena, trwałość materiału, jakość nadruku czy łatwość naklejania na ścianę i zdejmowania z niej. Najtańsza – i niestety najmniej trwała – będzie fototapeta papierowa. Jest dość cienka, dlatego dużo łatwiej niż inne rodzaje ulega zniszczeniu lub blaknięciu. Nie jest także łatwa w czyszczeniu, ponieważ ze względu na materiał nie powinno się jej czyścić na mokro. Na szczęście większość dostępnych na rynku tapet papierowych powlekana jest polichlorkiem winylu, który sprawia, że fototapeta staje się bardziej wytrzymała, choć nadal wymaga ostrożności podczas czyszczenia, szczególnie jeśli zamierzamy czyścić ją wilgotną szmatką czy gąbką.

Trwalsze niż papier, łatwe w montażu

Najprostsza w położeniu będzie fototapeta foliowa, czyli nadruk na folii samoprzylepnej. Stosowana jest nie tylko na ścianach, lecz także na meblach czy innych rzeczach użytkowych. Jeśli ma być trwała, powinna zostać naklejona jedynie na gładkie powierzchnie. Jej wytrzymałość wzmocni także laminowanie, oferowane przez wielu producentów. Laminatem wzmacniane są często także fototapety lateksowe, które dzięki temu mogą być stosowane niemal w każdym pomieszczeniu w domu, mieszkaniu lub biurze (także w łazience oraz w kuchni). Fototapeta lateksowa to zazwyczaj papier z domieszką lateksu, dlatego jest mocniejsza i trwalsza niż fototapeta papierowa, a ponadto pozwala ścianie oddychać, ponieważ przepuszcza powietrze. Ten materiał będzie także dużo przyjemniejszy i bardziej gładki w dotyku. To doskonały wybór ze względu na dobry stosunek ceny do jakości.

Jakościowy top of the top

Oprócz wymienionych rodzajów fototapet na rynku dostępne są także fototapety winylowe – w porównaniu do papierowych znacznie droższe, ale też najtrwalsze, oddychające, odporne na częste mycie, a nawet na tłuszcz. Pod względem jakości nadruku także prezentują się najlepiej, fotografie są bardzo realistyczne, możliwe jest także zastosowanie różnych faktur. Zazwyczaj fototapety winylowe nie ulegają też odkształceniu i mogą być stosowane na nierównych powierzchniach.

Fototapeta dobra na wszystko?

Dzięki stosunkowo niskiej cenie fototapety mogą być doskonałym wyborem dla każdego. Szczególnie że ilość pomysłów na wzory, grafiki, obrazki jest niemal nieograniczona, dlatego największym atutem tego rozwiązania jest różnorodność i możliwość dostosowania jej do potrzeb i oczekiwań klientów. Będzie to także idealny materiał na ściany dla osób, które lubią często odświeżać wnętrze i zmieniać jego wygląd – ze względu na łatwy montaż i demontaż, a także nieduże koszty zakupu, nic nie stoi na przeszkodzie, by często modyfikować wygląd naszych ścian, jeśli zainspiruje nas piękny górski krajobraz lub zachód słońca obserwowany z greckiej wyspy. Na pewno nie możemy odmówić fototapecie oryginalności. Jeśli zostanie dobrze dobrana, będzie stanowić idealne tło do mebli i dekoracji oraz nada charakteru mieszkaniu. Nadaje się do każdego pomieszczenia, jest praktyczna i dość łatwa w utrzymaniu. Jak wszystko nie jest jednak idealna.

Rozwiązanie bez wad?

Niestety – choć łatwa w montażu, dość tania, różnorodna i łatwa w utrzymaniu, fototapeta może ulec zniszczeniu. Szczególnie dotyczy to fototapety papierowej, która szybko blaknie i może się przecierać oraz drzeć. Jeśli nie zostanie odpowiednio dobrana do wnętrza, może mocno przytłoczyć pomieszczenie i zamiast zadać szyku, uczyni mieszkanie kiczowatym. Dlatego jak każdy materiał wymaga odpowiedniego doboru, przemyślenia i dopasowania do przestrzeni. Wszystkie rozwiązania wnętrzarskie mogą być dobrym pomysłem lub tandetnym rozwiązaniem. W tym przypadku efekt zależy tylko od nas oraz od firmy produkującej naszą fototapetę.

About the author

admin